Aanloop naar de Eerste Wereldoorlog: 23 juli 1914

Het is dit jaar 100 jaar geleden dat de Eerste Wereldoorlog begon. Erlend van Ark blogt dagelijks op Historiën over de belangrijke gebeurtenissen in de aanloop naar de Eerste Wereldoorlog. Vandaag 23 juli 1914.

Donderdag 23 juli 1914

Belgrado, premier Pasic vertrekt ’s ochtends per boot richting het zuiden van Servië voor zijn verkiezingscampagne. Vlak na zijn vertrek komt er een telefoontje binnen van de Oostenrijkse ambassadeur Giesl. De ambassadeur deelt mee dat Oostenrijk vanavond een belangrijk bericht aan de premier zal sturen. De minister van financiën, Lazar Pacu (de tijdelijke vervanger van Pasic) belt daarop meteen met Pasic. Maar die weigert terug te keren naar de hoofdstad.

Vanuit St. Peterburg vertrekken de Franse president Pioncaré en premier Viviani huiswaarts na hun staatsbezoek. Op de laatste dag bezoekt Poincaré een parade van het Russische leger. 70.000 man marcheren in velduniform (in plaats van parade-uniform) voor de ogen van de tevreden Franse president die afscheid neemt van tsaar Nicolaas met de woorden: “dit keer moeten we ons poot stijl houden” (hiermee doelt hij uiteraard op het toegeven aan de eisen van Oostenrijk richting Servië). Samen met Frankrijk en Engeland besluiten de Russen Oostenrijk door middel van een gemeenschappelijk telegrambericht te waarschuwen geen acties te ondernemen tegen Servië.

Wladimir Giesl von Gielsingen. De Oostenrijkse ambassadeur in Belgrado en boodschapper van het juli-ultimatum aan Servië. Bron: wikipedia.

Wladimir Giesl von Gieslingen. De Oostenrijkse ambassadeur in Belgrado en boodschapper van het juli-ultimatum aan Servië. Bron: wikipedia.

ULTIMATUM!!!

Hiervoor is het echter al te laat. Om 18.00 uur overhandigt de Oostenrijkse ambassadeur Giesl het Oostenrijks-Hongaarse ultimatum aan de Servische regering (Lazar Pacu in afwezigheid van Pasic).  Servië heeft 48 uur om te reageren, anders worden de diplomatieke betrekkingen verbroken (en zal een oorlogsverklaring waarschijnlijk volgen).
Lazar Pacu onderkent meteen de ernst van de zaak. Hij doet nogmaals een oproep aan Pasic om terug te keren naar de hoofdstad en smeekt de Russische ambassadeur om hulp. De Servische ambassadeur in St. Petersburg heeft nog steeds geen antwoord op de vraag of Rusland Servië wel zal steunen als Oostenrijk-Hongarije Servië de oorlog verklaart. De Servische regering weet niet of de Russen bereid zijn de daad bij het woord te voegen.

De paniek is groot in Belgrado. Er  worden inderhaast telegrammen met de ultimatumtekst gestuurd naar diverse Europese hoofdsteden met de mededeling dat de Servische regering niet aan de eisen ervan zal voldoen. De militaire leiding (veelal op vakantie in het buitenland, sommigen zelfs in Oostenrijk-Hongarije!) en de spoorwegautoriteiten worden gealarmeerd. Vijf divisies van het leger in het noorden worden gereed gemaakt voor mobilisatie… .

Bekijk ook het volledige overzicht van de  aanloop naar de Eerste Wereldoorlog.

[bol_product_links block_id=”bol_53cec8219c0a9_selected-products” products=”9200000014231745,9200000011489395,9200000022206053,1001004004727680,9200000011363682,9200000022452211″ name=”Eerste Wereldoorlog” sub_id=”” link_color=”E94C00″ subtitle_color=”E94C00″ pricetype_color=”000000″ price_color=”E94C00″ deliverytime_color=”C20318″ background_color=”FFDF80″ border_color=”E94C00″ width=”600″ cols=”3″ show_bol_logo=”undefined” show_price=”1″ show_rating=”1″ show_deliverytime=”1″ link_target=”1″ image_size=”1″ admin_preview=”1″]

Erlend van Ark

Erlend van Ark is historicus, docent en schrijver. Hij is geboren in 1977 en opgegroeid in het Noord-Hollandse Middelie. Na de middelbare school heeft hij eerst een bachelor Bank- en Verzekeringsleer gehaald en daarna is hij in 2000 Geschiedenis gaan studeren (UvA) en heeft hij de eerstegraads docentenopleiding (VU) afgerond. Na een aantal jaren gewerkt te hebben als geschiedenisdocent en docent Bestuurskunde kwam de uitgever I-Publish op zijn pad. Inmiddels is zijn eerste boek, over de Eerste Wereldoorlog, gepubliceerd en werkt hij aan zijn tweede, over de Tweede Wereldooorlog. Daarnaast is hij als freelance docent verbonden aan diverse onderwijsinstellingen en heeft hij werk als content schrijver en blogger. Erlend heeft een relatie met Irene Buzzoni en woont in Purmerend.

More Posts

Schrijf je in voor TOEN!