• Wie zijn wij
  • Schrijf zelf geschiedenis!
  • copyright en disclaimer
Historiën
Hier wordt geschiedenis geschreven
  • Home
  • Artikelen
  • Column
  • Personen
  • Oorlogen
  • Recensies
  • Videre
Browse: Home / Sporen WO II op de Grebbeberg

Sporen WO II op de Grebbeberg

By Redactie Historiën on 27 mei 2011

Aanleiding voor archeologisch onderzoek op de Grebbeberg was de vraag hoe om te gaan met sporen van de Tweede Wereldoorlog. Om deze vraag te kunnen beantwoorden zijn de oorlogssporen op de Grebbeberg systematisch in kaart gebracht door Ruurd Kok en Jobbe Wijnen.

Aanleiding voor het onderzoek op de Grebbeberg was de actuele vraag hoe om te gaan met de sporen van de Tweede Wereldoorlog. De Grebbeberg is een van de bekendste Nederlandse slagvelden. Om deze vraag te kunnen beantwoorden zijn de oorlogssporen op de Grebbeberg systematisch in kaart gebracht. Een groot aantal loopgraven, (geschuts)stellingen en commandoposten blijkt nog steeds in het terrein zichtbaar. Opmerkelijk was dat niet alleen resten zijn aangetroffen van Nederlandse, maar ook van Duitse verdedigingswerken.

Waardering oorlogserfgoed
Op basis van het onderzoek is een voorstel gedaan voor de omgang met dergelijke resten, op deze locatie en in het algemeen. Dit heeft geleid tot een nieuwe methode voor de waardering van oorlogserfgoed. De essentie van deze methode is dat een relatie wordt gelegd tussen de aangetroffen sporen, te waarderen sporen en de betekenissen die aan een plek worden gegeven. Voor het bepalen van de historische en ruimtelijke contexten is het van belang niet alleen de sporen, maar ook de oorlogsgeschiedenis van een plek te beschrijven. De uitkomst van de waardering is meer dan een oordeel over de behoudens- dan wel onderzoekswaardigheid van de sporen.

Als een van de waarderingsaspecten positief wordt beoordeeld, vragen de betreffende oorlogssporen om een zorgvuldige omgang vanuit dat aspect. De voorgestelde methode biedt hiermee een nieuwe visie op de omgang met oorlogserfgoed. Interessant is de gedachte dat de hier voorgestelde omgang met oorlogserfgoed ook van toepassing kan zijn op oudere archeologische vindplaatsen.

Bestellen rapport
Geïnteresseerden kunnen het rapport Waardering van oorlogserfgoed bestellen via de receptie van het hoofdkantoor van RAAP in Weesp: receptie@raap.nl of telefoon 02294-491500. De kosten bedragen € 25,00 (incl. verzendkosten).

Waardering van oorlogserfgoed. Een inventarisatie en waardering van sporen uit de Tweede Wereldoorlog op de Grebbeberg en Laarsenberg te Rhenen (provincie Utrecht); RAAP-rapport 2240.
Auteur: drs. Ruurd Kok & ir. Jobbe Wijnen

Uitgever: RAAP Archeologisch Adviesbureau, Weesp, mei 2011
Aantal pagina’s: 129 met 57 afbeeldingen in full colour en 1 kaartbijlage
Prijs: € 25,00 inclusief verzendkosten

Meer artikelen door Redactie Historiën:
  • Column: Bij nader inzien
  • Texelse oorlogsgeschiedenis op website
  • Besturen op het Hollandse platteland: Cromstrijen
  • Kooplieden & Kerkgangers, familie De Peyster
  • Geschutsstelling in Vordere Wasserstellung onderzocht
  • Deel dit:
  • Print
  • Email

Posted in Voorpagina | Tagged Archeologie, grebbeberg, Oorlogen, rhenen

Redactie Historiën

« Previous Next »

Vind ons ook hier:

RSSTwitterFacebook

Historiën Tweets

  • Fossiel van gigantische schildpad ontdekt - Scientias.nl scientias.nl/fossiel-van-gi… Historien_nl #geschiedenis 2 days ago
  • Paleontologen ontdekken nieuwe dinosauriërsoort rtl.nl/components/act… #geschiedenis #Historien 2 days ago
  • Uitzending Andere Tijden uit 2006 over Hannie Schaft bit.ly/KHlJ8M Zondag meer verzetsvrouwen in Andere Tijden bit.ly/KHlryT 3 days ago
  • Oudste bloed tot nu toe uit Otzi gehaald kijk.nl/nieuws/oudste-… #geschiedenis #Historien_nl 3 days ago
  • Historiën is nu ook te vinden op Facebook: on.fb.me/KtjPWX Have a look and like us! yfrog.com/oelvfrfj 3 days ago

2010 Archeologie België Berlijn Berlijnse Muur Canon China Column communisme DDR Documentaire Duitsland Egypte Europa Frankrijk geschiedenis magazine Groene Hart Historiografie interview Italië Kastelen Kunstgeschiedenis Maritieme geschiedenis Middeleeuwen Midden-Oosten museum Nationaal Historisch Museum Nederland Nederlands-Indie Nieuws oorlog Oorlogen Oorlogen Religie Rusland tentoonstelling terrorisme tijdschrift Verenigde Staten Verenigd Koninkrijk VOC voetbal wereldkampioenschap Zeehelden Zuid-Afrika

WP Cumulus Flash tag cloud by Roy Tanck requires Flash Player 9 or better.

Geschiedenis Poll

De canon moet worden afgeschaft!

Bekijk de resultaten

Loading ... Loading ...
  • Poll archief

Copyright © 2012 Historiën. Historien.nl is een product van Histocasa

Powered by WordPress, Hybrid, and Hybrid News.

loading Cancel
Post was not sent - check your email addresses!
Email check failed, please try again
Sorry, your blog cannot share posts by email.